Blog adwokata Michała Marciniaka

Bankowy Tytuł Egzekucyjny - egzekucja komornicza
Antywindykacja

Bankowy Tytuł Egzekucyjny – jak walczyć z egzekucją komorniczą?

Do 1 sierpnia 2016 roku wszystkie banki w Polsce miały niezwykłe uprawnienia, pozwalające im na jednostronne podejmowanie decyzji o tym, że klient banku jest zadłużony i na jaką kwotę jest zadłużony. Jednostronicowy dokument zwany Bankowym Tytułem Egzekucyjnym (BTE) mógł wpędzić kredytobiorcę w spirale zadłużenia, z której nie było wyjścia. Na szczęście w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego BTE zostały uznane za niezgodne z Konstytucją i wyrzucone z polskiego obrotu prawnego. Niestety, w dalszym ciągu na podstawie BTE prowadzonych jest wiele postępowań komorniczych. W tym artykule wyjaśnię, czym jest BTE i jak skutecznie bronić się przed tym narzędziem.
przeczytaj »
Prawo cywilne

Odszkodowanie za blokadę konta bankowego firmy

W swojej praktyce adwokackiej spotykam się ze sytuacjami, gdy Prokurator na wniosek banku blokuje firmowy rachunek bankowy. Często tego typu blokady są niezasadne i wynikają z wadliwego działania systemów informatycznych banku. Taka sytuacja wpływa dramatycznie na możliwości prowadzenia działalności, zwłaszcza, że wyjaśnienie sprawy potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Przez ten czas przedsiębiorca nie może korzystać ze swojego konta, w tym ze środków, które są tam zgromadzone. W tym artykule wyjaśnię jaka jest procedura blokady rachunku bankowego w związku z podejrzeniem przestępstwa, a także jak dochodzić odszkodowania w sytuacji, gdy blokada ta okazała się bezpodstawna.
przeczytaj »
Antywindykacja

Nakaz zapłaty – co to takiego?

W sprawach o zapłatę, gdzie jako wierzyciel występuje bank, firma windykacyjna lub fundusz sekurytyzacyjny sądy najczęściej wydają nakazy zapłaty. Czym jest nakaz zapłaty i czy należy się go obawiać? Jak odwołać się od nakazu zapłaty i czy warto to robić? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
przeczytaj »
Antywindykacja

Najczęstsze błędy osób zadłużonych w banku

Jak opisywałem w poprzednim artykule, z bankiem można wygrać w sądzie, nawet jeśli uprzednio nastąpiły opóźnienia w płatnościach rat kredytu czy pożyczki. Niestety, zdarza się, że klienci popełniają błędy już na początku swojej batalii z bankiem, co skutkuje przegraniem sprawy na późniejszym etapie. Z moich obserwacji wynika, że błędy te są wynikiem najczęściej braku świadomości prawnej lub obawy przed długiem, pewnego mechanizmu wypierania złych wiadomości, który przejawia się tym, że wolimy schować pismo do szuflady lub wyrzucić do kosza niż podjąć działania zapobiegające egzekucji komorniczej.
przeczytaj »
Antywindykacja

Czy w sądzie można wygrać z bankiem?

Banki to jedne z najsilniejszych ekonomicznie podmiotów na rynku, dysponujące gigantycznym kapitałem i armią specjalistów z wielu dziedzin, w tym licznymi prawnikami. Ponadto, uzasadniając to istotną rolą w systemie gospodarczym, banki wywalczyły korzystne rozwiązana prawne, które uprzywilejowują je względem innych uczestników obrotu gospodarczego, w tym konsumentów, na wielu polach.
przeczytaj »
Prawo cywilne

Ile kosztuje sprawa o zwrot nawiązki od ubezpieczyciela?

Powództwo o zwrot zapłaconej przez sprawcę wypadku nawiązki od ubezpieczyciela podlega opłacie, podobnie jak prawie każde inne powództwo czy wniosek. Opłaty te nie są jednak wysokie, a należy pamiętać, że w przypadku wygranej sprawy wszystkie koszty pokrywa strona przegrywająca. Roszczenie o zwrot nawiązki od firmy ubezpieczeniowej, w której kierowca miał polisę OC jest roszczeniem z umowy, a zatem, jeśli dochodzona kwota jest niższa niż 20.000 złotych, sprawy są rozstrzygane w specjalnym postępowaniu – tzw. postępowaniu uproszczonym.
przeczytaj »
Prawo cywilne

Zwrot nawiązki od ubezpieczyciela

W sprawach karnych o przestępstwo doprowadzenia do wypadku drogowego (art. 177 kodeksu karnego) często wobec oskarżonych orzekany jest środek kompensacyjny w postaci nawiązki, na podstawie art. 46 par. 2 kodeksu karnego. Zazwyczaj są to kwoty od 1000 do 10.000 złotych, w zależności od konsekwencji wypadku i dochodów oskarżonego. Mimo, że obowiązek zapłaty nawiązki początkowo spoczywa na oskarżonym, to ma on prawo dochodzić zwrotu zapłaconej kwoty od firmy ubezpieczeniowej, w której miał wykupioną polisę OC ważną na moment wypadku.
przeczytaj »